VÕISTLUSED – MIS MA SELLEST ARVAN.

Võistlemine – mis see on ja mida mina sellest arvan.

 

Võistlemine − mis see on? Seletav sõnaraamat annab meile järgneva vaste: mingi eesmärgi või omaduse poolest teis(t)est parem olla püüdlema, konkureerima. Ise ei oskakski seda paremini sõnadesse panna. Enamasti tahab iga inimene olla teistest parem, kas siis teadlikult või mitteteadlikult. See on instinkt, et jääda ellu, saada järglasi jne. Küünemaailmas on samuti võistlused, kus Eesti inimesed paraku palju osaleda ei soovi. Kui võrrelda Eesti võistlusi teiste riikide omadega, siis osalejate arv on märksa erinev. Venemaal ja Hongkongis võime nominatsioonis näha sadu ja sadu võistlejaid. Eestis on heal juhul sada võistlejat terve võistluse peale. Kuidas võistlused välja näevad? Isiklikult saan kommenteerida ainult Eesti omasid, kuna laiem kogemus puudub. Üldiselt koosneb võistlus erinevatest nominatsioonidest, näiteks geelmodelleerimine, geellakk maniküür, pediküür jne. Need omakorda võivad olla jagatud tasemete kaupa, näiteks debute − alustaja, master – edasijõudnud ning vip-master – noh, me kõik saame aru, proff mis proff. Võistlustel on oma reeglid, millest tuleb rangelt kinni pidada, et kõik oleks aus. Võistlusele registreerudes tuleb nendega tutvuda, et olla kindel suutlikkuses neile vastata. Ja kui kõik see närvesööv võistlemispull läbi saab, tuleb autasustamine, kus kuulutatakse välja, kas sa viskasid oma nominatsiooni eest tasutud raha prügikasti või saad vastutasuks tiiru trepil ära käia ja karika koju viia. Materiaalselt väärtuslikku auhinda, vähemalt Eestis, ei kaasne. Olen kuulnud muinasjutte, kus välismaal saab isegi auto võita. Ei tea, ei oska kommenteerida. Pole kuulnud, pole näinud.

 

Mina alustasin võistlemist aastal 2017. Osalesin erinevates nominatsioonides ja lõpetuseks tulin koju kolmanda koha karikaga klassikalise maniküüri nominatsioonist. Tollal oli mul suur eesmärk karikas saada. See sai täidetud! Ma olin täitsa rahul. Aga nüüd, osaledes uuesti sel aastal ja tulles koju kolmanda kohaga geelmodelleerimises, jäin ma pikemalt mõtlema sellele, miks ma seda teen. Mida see mulle annab? Põhimõtteliselt investeerin sinna raha, et saada vastu tükike väärtusetut metalli ja plastikut. See on see koht, kus inimesed saavad vastu vaielda − sa saad nii palju muud ka. Näiteks mida siis? Kogemused, tutvused, au ja kuulsus.

Kogemused.

Alustame peatükist, millest kogu meie elu koosneb – meie kogemustest. Jah, ma saan kogemuse võistlemisest, sellest ebanormaalsest stressi ja närvitsemise hulgast, millest tõenäoliselt saan ka paar enneaegset halli juuksekarva. Jah, ma saan kogemuse enda proovile panekust, aga minu arvates on see iseenda piinamine. Palju mõnusam oleks kuskil toas nokitsemine, kaotades ajataju ja tunnetuse ümbritsevast keskkonnast. Jah, ma peaks saama kiiruse kogemuse, kuna seal on ette antud aeg, ning harjutades, et sellesse mahtuda, peaksid sa saavutama suurepärase töötempo. Mul on iga päev töödele määratud aeg, millesse ma mahtuma pean, muidu saadavad mind parimal juhul paar kurja pilku või mõned raskemad ohked.

Nii ja naa, midagi nagu saad ja midagi nagu ei saa ka.

 

Tutvused.

Järgmise punktina võtame läbi tutvused. Tõsi, igal võistlusel märkan ma inimesi enda ümber ning autasustamisel saan aru, kes kus tasemel on. Olles julge, saad nii mõnegi uue nägupidi tuttava, kellele käppa visata, kui hiljem messil šoppad, või niisama uurida, kes-kus-mis teeb ja toimetab. See on tõesti üks osa, mis mulle võistlemise juures meeldib – kohtan inimesi, kes on sama teotahtelised nagu mina. Nii leian uusi jälgijaid ning jälgitavaid.

 

Au ja kuulsus.

See on osa, mis, olgem ausad, peaaegu kõigile meeldib. Kui sind ikka teatakse kui ülelinna küünetehnikut, siis veab suunurgad üles küll. Samas on mulle väidetud, et kui sul on palju karikaid, siis oled see „keegi“ ning kliendid tahavad sinu juurde tormi joosta. Samuti peaks olema õigus tõsta hinda, kuna sa ju võitsid. Koolitajana peaks karikate arv näitama, et tegu on koolitajaga, kellel on imelised teadmised. See on koht, kus ma tahaksin julmalt vastu vaielda. Minu arvates ei näita pingeolukorras töötamise efektiivsus koolitaja koolitamistaset. See, kuidas inimene oskab teadmisi edasi anda ning pingele alluda, on kaks väga erinevat asja. Kui koolitaja õpilased näitavad häid tulemusi, siis see on juba teine asi − seda koolitajat saab tõsiselt võtta. Sama on hinna ja klientide vooluga. Ma olen päris paljudelt klientidelt küsinud, mille järgi nad tehnikut valivad. Uskuge mind – karikate arv ei ole siiamaani vastuste hulgas olnud. Samuti määrab teenuse hinna suuresti turg, kvaliteet, asukoht, valikuvõimalused jne.

Ja noh, olgem ausad. Kui me võistleme Eestis, kus ühes nominatsioonis on laias laastus, absoluutselt mitte sada protsenti vettpidava väitega, keskmiselt 8−10 inimest, siis millest me räägime. Ma ei saa isegi väita, et olen aastal 2018 Eestis paremuselt kolmas geelmodellerimises. Ma saan väita, et olen paremuselt kolmas kuue seast.

 

Lõppkokkuvõttes − why the hell ma siis ikkagi võistlen? Sest ma tahan. See on sama nagu suitsetamine, sa ei vaja seda, aga sa tahad seda. Keegi ei sünni sigaret suus, samuti mitte karikas käes. Tegelikult tagasi mõeldes on tegu ikkagi vahva sündmusega, mille üle saab naerda ja uhkust tunda. Isegi kui midagi ei võida, siis paljud ei julge seda üldse teha ja just selle sammu võrra oled sa teistest ees!

 

Lisa kommentaar

Close Menu
%d bloggers like this: